ako ma vidia

Ja, Heinz Hödl, poznám Maroša už 30 rokov. Počas tohto obdobia sme spolupracovali na mnohých projektoch a zároveň sme pracovali spolu na medzinárodnej úrovni v zodpovedných funkciách. Mal som možnosť spoznať Mariána Čaučíka ako veľmi svedomitého a angažovaného človeka, ktorý vnímal svoje funkcie veľmi starostlivo a obozretne. Marián sa vyznačuje svojím pravdivým a demokratickým postojom so zameraním na súdržnosť a zabezpečenie budúcnosti. Deti, rodiny rovnako ako spravodlivosť a zodpovednosť za stvorenstvo sú pre neho veľmi dôležité.

Heinz Hödl

bývalý prezident CIDSE

Písať o Marošovi Čaučíkovi je jednoduché a zložité zároveň. Jednoduché preto, lebo môžem písať o akejkoľvek oblasti Marošovho života a môžem písať v superlatívoch. Zároveň však zložité, lebo obsiahnuť Marošovu osobnosť v niekoľkých vetách je takmer nemožné. Napriek tomu sa o to pokúsim:

Maroš je človek veľkého ducha i srdca. Je mi cťou poznať ho. Je múdry a pokorný zároveň. Maroš je líder s úžasnou pokorou. Je hlboký, spoľahlivý a čestný, s veľmi dobrým srdcom, vždy pripravený pomôcť. Pomoc druhým, dobrovoľníctvo a služba je to, čo vystihuje Maroša asi najviac. Pre pomoc dokáže zapáliť aj iných. Aj naše deti pre africké deti. Preto stojí za tak veľkými projektami, ako je Dobrá novina či eRko. Najradšej by som bola, keby bol Maroš Čaučík naším prezidentom. Nateraz sa však musíme uspokojiť s tým, že nás môže zastupovať v Európskom parlamente. Veľmi to Slovensku prajem. A Marošovi držím palce, aby svoje veľké myšlienky, slová a skutky presiaknuté kresťanstvom s odvahou presadzoval v Európskej únii, tak ako ich doteraz presadzoval v rozvojových krajinách. Nech mu v tom Pán Boh pomáha!

Renata Ocilková

kresťanská a občianska prolife aktivistka

Politika potrebuje angažovaných ľudí so sociálnou podstatou: To je pre mňa Marián Čaučík! Poznám ho už dvadsať rokov a viem, že je tu neúnavne a celým srdcom pre ľudí v ich ťažkostiach a starostiach. Nemá silné reči, ale priloží ruku k dielu.

Dá sa na neho spoľahnúť. Vyznáva kresťanské hodnoty, ktoré priviedli Európu k tomu, čím je a ktoré sú pre ňu nevyhnutné. Ako poslankyňa rakúskeho parlamentu viem, aké je neoceniteľné, keď máme takýchto ľudí ako politikov a vzory. Nestačí však priať si dobrých politikov, musíme ich podporovať a zvoliť si ich! Prajem k tomu Mariánovi Čaučíkovi všetko dobré.

Gudrun Kugler

poslankyňa rakúskeho parlamentu, hovorkyňa parlamentného klubu ÖVP pre ľudské práva

Maroš bol vždy skromný a obetavý so snahou pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Som rád, že Maroš takým ostal až doteraz a verím, že svoju charizmu zúročí aj ako poslanec Európskeho parlamentu.

Milan Majerský

predseda Prešovského samosprávneho kraja

Riaditeľa Dobrej noviny Mariána Čaučíka som stretol prvýkrát v októbri 2007 na konferencii, ktorú zorganizovala Medzinárodná aliancia katolíckych rozvojových organizácií CIDSE. Bolo to pri príležitosti 40. výročia encykliky Populorum Progressio v Soesterbergu v Holandsku.

Neskôr ma sprevádzal na mojej takmer mesačnej návšteve Slovenska, keď som precestoval vašu krajinu z východu na západ. Počas tejto cesty som si cez mnohé stretnutia uvedomil, že Marián Čaučík bol dôležitý človek pri vybudovaní základov eRka – Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, ktoré je dnes veľkým národným združením.

Marián inšpiroval stovky tisíc detí a rodičov udržateľnými ľudskými, spoločenskými a rodinnými hodnotami cez duchovný obsah a praktické programy, prostredníctvom ktorých sú tieto hodnoty realizované doma aj v zahraničí.

Považujem to za veľké požehnanie pre spoločnosť a pre národ, ak má takých oddaných, hodnotovo založených ľudí, ktorí neoceniteľne prispievajú k spravodlivosti v komunitách i v celej spoločnosti a tiež k formácií detí, mladých dospelých a rodín. Takáto skúsenosť so Slovenskom a jeho komunitami bola pre mňa veľmi pôsobivá a som za ňu veľmi vďačný.

Abune Tesfaselassie Medhin

biskup Adigratskej eparchie, Etiópia

Mariána Čaučíka poznám viac ako 20 rokov a vnímam ho ako inšpirujúcu osobnosť. Obdivujem jeho oddanú prácu pre deti na Slovensku a v rozvojovom svete. On a jeho hnutie tu v Nairobi pozitívne ovplyvnili životy tisícov detí, zvlášť chudobných a detí s postihnutiami v slumoch Mukuru. Vždy zodpovedne dbal na monitorovanie a vyúčtovanie všetkých darov a grantov.

Vysoko ho odporúčam ako kandidáta. Bude veľmi tvrdo pracujúcim a dôveryhodným poslancom Európskeho parlamentu a bude vám dobre slúžiť.

sestra Mary Killeen

riaditeľka Mukuru Promotion Centre, Nairobi, Keňa

Marián Čaučík je pre mňa veľkou osobnosťou.  Ako zakladateľ Dobrej noviny pomáha deťom v chudobných krajinách, aby mali bezpečnejší život a mohli sa vzdelávať.  Rovnako dôležitý je aj druhý rozmer koledníckej akcie; učí naše deti solidarite s tými, ktorí pomoc potrebujú – aby mali ochotu  pre nich obetovať svoj čas, energiu i peniaze. Maroš má rozhľad a reálne medzinárodné skúsenosti – bude výborným Europoslancom.

Eva Grey

Keď počujem meno Marián Čaučík, či už v súkromných rozhovoroch alebo v médiách, nedá sa mi nepísať v superlatívoch. Je to človek, ku ktorému sa vždy hrdo hlásim.

Maroša, ako ho mnohí voláme, poznám už viac ako 20 rokov. Mám s ním skúsenosť,

– ako so vždy ochotným DOBROVOĽNÍKOM, s ktorým som 12 rokov spolupracovala v eRku – HKSD,

– ako s výborným, spravodlivým a organizačne schopným ŠÉFOM, s ktorým som ako zamestnanec mala tú možnosť pracovať v koledníckej akcii Dobrá novina,

– s ČLOVEKOM s veľkým Č, ktorý sa vždy a jasne postavil za správnu vec, za otázky života, za Boha a vieru, za človeka, dokázal presadiť svoj názor bez toho, aby niekoho urazil, človeka, ktorý napriek svojim životným úspechom ostal skromným kresťanom hľadajúcim pravdu, s pevnou a neochvejnou vierou.   

Dovolím si povedať, že Maroš je môj priateľ, na ktorého sa môžem kedykoľvek obrátiť. Disponuje pre mňa vzácnou vlastnosťou, ktorá mnohým ľuďom chýba, a to je MÚDROSŤ SRDCA. (Tú vlastnosť má aj jeho milovaná manželka.)      

Kladne ovplyvnil/ovplyvňuje životy mnohých mladých ľudí na Slovensku – svojím postojom k životu, osobným príkladom. Marián Čaučík jednoducho VODU KÁŽE A VODU AJ PIJE.

Júlia Domiková
učiteľka, matka dvoch detí

Maroš si získal moju dôveru už od prvých chvíľ v eRku. Motivácia stoviek, ba až tisícov dobrovoľníkov predsa musí stáť na dôvere. Nebojí sa spolupracovať s rôznymi ľuďmi a hľadieť pritom na podstatu. Má neuveriteľnú schopnosť začínať niečo nové, vycítiť, čo je aktuálna potreba a nasadiť sa pre spoločné dobro. Dokáže myslieť v kontexte a jedná s úctou voči oponentom. Kresťanské hodnoty nie sú preňho sloganom, ale pramenia z jeho živej viery.

Juraj Králik

predseda eRka

Maroš, som veľmi rád, že ťa môžem podporiť v kampani do nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu za Kresťanskodemokratické hnutie. Je pre mňa výsadou ťa poznať a aj to, že som ti mohol pomôcť budovať eRko, rovnako aj rozvojovú spoluprácu v Afrike za posledných 25 rokov. Vždy som ťa poznal ako neúnavného advokáta chudobných a neprivilegovanych, či už na Slovensku alebo v Keni, Ugande, Južnom Sudáne alebo Etiópii.

Bolo veľmi obohacujúce počúvať tvoje skúmanie otázky o zložitom živote chudobných a marginalizovaných ľudí v Afrike a Európe, ale tiež mnoho tvojich chytrých nápadov, ktoré si rozvinul na zmenu tejto situácie. Či už to bola Dinka v Južnom Sudáne, Turkana v Keni alebo Sinti a rómski občania v tvojej vlastnej krajine. Vždy tam bol prítomný ľudský aspekt, keď si jednal s týmito ľuďmi, rovnako ako veľkosť a sila pri chápaní reality, čo najlepšie sa pre týchto ľudí dá urobiť.

Tvoje politické schopnosti som vždy obdivoval, pretože mne chýbali. Stále je toho dosť, čo sa od teba dá naučiť, ako si múdro kombinoval svoju hlbokú kresťanskú vieru a drsnú realitu ľudských životov na dne. Konflikty sú ústrednou súčasťou našich životov a nedá sa im vyhnúť. Ale najpodstatnejšie sú zručnosti, ktorými riešime konflikty a ako sa učíme s nimi žiť. Ty si majster oboch spôsobov riešenia konfliktov.

Verím, že tvoje celosvetové skúsenosti ťa pripravili na hocijakú politickú prácu. Cítim, že čas, ktorý som počas mojej vlastnej takmer 50-ročnej pracovnej skúsenosti v Afrike mohol s tebou zdieľať, bol najprospešnejší. Nech sa ti darí v politickej aréne tak dobre ako v eRku, Dobrej novine a v mnohých ďalších programoch v Afrike.

Wolfgang Böhm

dlhoročný projektový manažér rakúskej Trojkráľovej akcie pre Východnú Afriku

Maroša poznám už viac ako tridsať rokov a som rada, že stále môžeme spolupracovať v oblasti práce s DOBROvoľníkmi, ktorí prežívajú RADOSŤ zo života kráčajúc s deťmi.   
Maroš je mladý srdcom – pozerá sa dopredu, do diaľky a keď ho niečo zaujme, vykročí rýchlym krokom.  Má vnímavé oči srdca, snaží sa vždy nájsť podstatu, je ústretový, spája – vie nájsť to, čo je spoločné a na tom stavať. Nemá rád konflikty a keď vzniknú, hľadá konštruktívne riešenia.  
Rád sa porozpráva, snaží sa porozumieť, podebatuje, je rád, keď sa veci hýbu dopredu. Má zručnosť dohodnúť sa – nielen ovládaním cudzích jazykov, ale aj vnímavosťou srdca. Osobitne je vnímavý na potreby slabších.
Prepája obyčajnosť a výnimočnosť s jedinečnou ľahkosťou a známou iskrou v očiach. Má netradičné nápady pre spestrenie bežných vecí v živote, prináša tým radosť a prospieva to príjemnej atmosfére v medziľudských vzťahoch.
Nepoužíva slová: to sa nedá, to nejde – hľadá, ako sa to dá, hľadá, kadiaľ vedie cesta… Má zásadu, že riešenia vždy existujú, len ich niekedy treba dlhšie a intenzívnejšie hľadať.
Vie veci rozbehnúť a – čo si cením ešte viac – vie ich aj dotiahnuť do konca.

Terka Žitňanská

spoluzakladateľka eRka – HKSD

Maroša poznám už dlhé roky z eRka (Hnutie kresťanských spoločenstiev detí), najmä z pro-life komisie, neskôr už z rôznych aktivít a akcií pre deti a rodiny. Pre mňa osobne to bol a je vždy čestný chlap. Je pre mňa zosobnením hodnôt ako pravda, zodpovednosť a férovosť. Ochranca a propagátor života.

Peter Dobrovský

fotograf, otec 4 detí

Maroš Čaučík je človek, ktorého poznáme už niekoľko desaťročí. Zapálený, ochotný, priateľský, rozvážny, milujúci. A hlavne je to človek, ktorý vie bojovať za správnu vec. Ovocie jeho služby môžeme nájsť nielen v jeho práci, ale tiež v množstve priateľov, ktorých má po celom Slovensku. Nie sú to priatelia z facebooku, ale skutoční priatelia. Dlhé roky venoval eRku ako jeho predseda, neskôr ako predseda Dobrej noviny, ktorá tento rok oslavuje svoje 25. narodeniny. Jedným z hesiel v eRku je 3xR – radosť rozdávaním rastie. Maroš je presne ten Človek, ktorý svojou radosťou napĺňa ľudí okolo seba.

Rodina Kovalčíková

Maroš nepotrebuje nastavovať krajšiu tvár, pretože je taký, aký je – rovnaký v súkromí i na verejnosti. Má jasné a čitateľné hodnoty, zároveň veľkú ochotu a otvorenosť k dialógu. Vie sa zastať toho, čomu verí a zároveň dokáže hľadať priestor pre spoluprácu. Vidí svet v širších súvislostiach, no nemá ambíciu ho ovládať – chce slúžiť pre spoločné dobro. Maroš ako politik? Pre mňa nová a veľmi lákavá predstava, lebo Maroš bol, je a viem, že zostane v prvom rade Človekom.

Jano Mihálik

poradca pre neziskové a dobrovoľnícke iniciatívy

Maroša poznám ako človeka s veľkým srdcom, ktoré rád rozdáva. Vzor jeho života je pre mňa ľahko čitateľný z množstva dobra, ktoré už urobil. Na Marošovi obdivujem jeho láskavosť, pokoru, intelekt a hlbokú vieru v Boha. Páči sa mi, že bez ohľadu na situáciu je vždy priamy a dokáže stáť za svojím presvedčením za každých okolností, nie iba v situáciách, keď sa to hodí. Som presvedčený, že v šírení dobra bude pokračovať bez ohľadu na to, kde sa bude nachádzať. Voliť Maroša znamená voliť hodnoty pretavené do konania a nie sľuby.

Tomáš Andor

dlhoročný líder a dobrovoľník v erku – HKSD

Maroša, ako ho všetci voláme, som spoznala pred 25 rokmi, keď som mala pätnásť. Je jeden z ľudí, ktorým môžem vďačiť za to, kým som sa stala. V mojom teenegerskom období hľadania sa to bol človek, ktorý ma vedel nasmerovať, namotivovať a povzbudiť. Vďaka nemu som prvýkrát vycestovala do zahraničia (Rakúska, Nemecka i Anglicka) a pochopila, že spolupráca v rámci Európy je dôležitá. Dobrovoľníctvo a práca v treťom sektore spája ľudí a búra jazykové bariéry. Jeho iniciatíva, zodpovednosť a pravé hodnoty sú mi dodnes príkladom. Tešíme sa, že takáto osobnosť, náš priateľ, kandiduje do Európskeho parlamentu a má plnú podporu našej rodiny a priateľov.

Rodina Chorvátová

Maroš – rozvážny, pokojný, zodpovedný, so zmyslom pre spravodlivosť. Človek s veľkým srdcom, ktorý si ctí svoje korene. Vie zabojovať za práva slabších a vie, ako nájsť riešenie mnohým problémom. Nevzdáva sa ľahko, ale bojuje do posledných síl. Takto som vnímala Maroša ako predsedu Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, ktorého som bola aktívnou členkou a takto ho vnímam aj dnes, keď kandiduje za poslanca do Európskeho parlamentu.

Mgr. Monika Dobrovská

učiteľka, matka 4 detí

Pre mňa je Maroš Čaučík zosobnením mládežníckej organizácie eRko a  koledníckej akcie Dobrá novina. Sú za ním desiatky, možno stovky veľmi prospešných projektov v rozvojových krajinách. Čo je však naozaj úžasné, Maroš cez Dobrú novinu naučil desaťtisíce slovenských rodín každoročne sa podeliť s tými, ktorí trpia nedostatkom.  
Pre mňa bol vždy inšpiratívny jeho prehľad o dianí v Európe i vo svete a jeho predstavy o Slovensku ako krajine aktívnej a prospešnej pre druhých.  Zapálené srdce spojené s triezvym uvažovaním a otvorenosťou k spolupráci – takýto dojem mi ostal aj z nášho nedávneho pracovného stretnutia.

Erich Hulman

Generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity

Maroš je pre našu rodinu veľkým vzorom oddanosti a vernosti v manželstve, živej viery v Boha a ochotnej pomoci a služby druhým ľuďom. Za Marošom stojí veľký životný príbeh plný skúsenosti a múdrosti. Bol pri zrode celoslovenskej detskej organizácie eRko a verejnej zbierky Dobrej noviny, ktorej je riaditeľom už 25 rokov. Pre Maroša to nie je len zbierka, ale čin plný lásky a darovania seba a radosti tým najchudobnejším. Obdivuhodná je pre nás Marošova charizma, je to pokorný človek s otvoreným srdcom, ktoré je vždy ochotné pomôcť, vypočuť a poradiť. Maroš je aj mužom odvahy a počas celého svojho života sa nebal presadzovať a verejne postaviť za kresťanské hodnoty ako manželstvo muža a ženy, ochranu rodiny a ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť, preto Maroš Čaučík by jednoznačne mal byť súčasťou Európskeho parlamentu.

Rodina Forgáčová

Maroša poznám od roku 1996 z eRka, keď som sa zúčastnila 14. Základného kurzu pre vedúcich detských spoločenstiev. Marošovi fandím v jeho kandidatúre na poslanca Európskeho parlamentu a modlím sa za neho. Je človek s veľkým otvoreným srdcom pre všetkých, či už malých, veľkých, mladých, starých, chudobných i bohatých. Čestný, pracovitý, ochotný pomáhať a slúžiť. 

Katka Repová

Maroša poznám už niekoľko rokov a za priateľstvo s ním som veľmi vďačná. Je to človek, čo dokáže povzbudiť, poradiť, má mimoriadne láskavé srdce. Má v úcte všetkých ľudí a špeciálne myslí na dobro detí – či už na Slovensku cez eRko alebo v Afrike cez Dobrú novinu. Vie stáť pri zrode veľkých vecí a verím, že Európsky parlament je teraz tým správnym miestom, kde môže využiť svoj potenciál pre dobro ľudí. Inak ako v službe druhým ho ani nepoznám. 

Obdivujem na ňom, že napriek všetkým úspechom, oceneniam zostáva stále skromným a pokorným človekom.

Rodina Šotová

Maroš je pre mňa muž, ktorý sa usiluje nachádzať pravdu a snaží sa – ako sa len dá – ju aj uživotňovať. 
Viem, že sa môžem spoľahnúť, že sa o to bude snažiť i naďalej.

Rodina Grenčíková

Maroša poznáme veľa rokov hlavne cez eRko a Dobrú novinu, ale aj osobne ako priateľa. Podporujeme jeho snahu o lepšiu EÚ a odporúčame ho ako kandidáta vo voľbách do EU parlamentu!

Rodina Korenyová

Aj my pôjdeme voliť č. 3 – Maroš je náš kandidát

Rodina Verešpejová

Prečo naša rodina volí Maroša?
Maroš spolupracoval a úspešne rozbehol na Slovensku viacero projektov, ktoré začal od nuly. Napríklad cez detskú organizáciu eRko – HKSD (Hnutie kresťanských spoločenstiev detí) oslovil veľa mladých ľudí svojou múdrosťou a rozhľadenosťou. Títo ľudia dnes aktívne pôsobia v spoločnosti, v práci, v manželstve a pri svojich deťoch. Chcem, aby raz v takejto aktívnej spoločnosti vyrastali aj naše deti a aby ich v Európskom parlamente zastupovali ľudia, ako je Maroš.

Tomáš Šupina s rodinou

Ako poznám Maroša: 
Som veľmi vďačná, že som mala možnosť spoznať Maroša. Bolo to počas dobrovoľníckej práce v eRku. Maroš je pre mňa Človek s veľkým Č. Už keď som ho spoznala, nielen prezentoval, ale i žil kresťanské hodnoty. Keď Maroša stretnem dnes, vidím že jeho hodnoty a presvedčenie sú stále rovnaké a jasné. Jeho myseľ i srdce je otvorené pre druhých. Má záujem o človeka ako jednotlivca, ale zároveň i záujmy globálne. Jedným z mnohých dôkazov je projekt Dobrá novina. Nepochybujem o tom, že Marošove schopnosti, danosti a skúsenosti ho predurčujú na post europoslanca.

Iva Ambrušová s rodinou

Na naše 3. výročie svadby sme už TRAJA s 3 mesačnou dcérkou. A preto na kandidátke KDH krúžkujeme nášho priateľa s č. 3. 

Rodina Hovancová

Voliť Maroša znamená voliť správne. Maroš s číslom 3 je pre nás číslo 1.

Vaščákovci

Vážime si každého človeka, ktorý sa odhodlá pre verejnú službu. Je to množstvo starosti a vyžaduje si to nemalú obetu.

MAROŠ, človek ktorý ide, kde ho Duch Svätý pošle! 

Je pre nás vzorom pokorného a obetavého človeka, v ktorom vnútri silne pôsobí Boh. Má schopnosť počúvať iných, jasné hodnoty, nebojí sa postaviť za svoj názor, denne sa angažuje  v službe iným a vie bojovať za správnu vec.

Slovensko potrebuje politikov ako je Maroš!

Volíme č.3 !

Rodina Macková, Dvorianky

podporte ma

V službe ľuďom budem pokračovať tak či tak, ale na ceste do Európskeho parlamentu potrebujem aj vašu pomoc. Ďakujem za každý jeden prejav podpory.
Pomôcť mi môžete zaslaním daru na číslo účtu SK2183300000002900925171 s poznámkou “Dar pre Mariána Čaučíka”, alebo použitím tohto QR kódu.
Ďakujem Vám!