KDH alebo Kresťanskodemokratické hnutie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Tlač

O ČOM JE?

K – hovorí o tom, že sa riadime kresťanskými hodnotami, ktoré  sú vzácne nielen pre kresťanov, ale aj pre ostatných ľudí. Sú to hodnoty, ktoré formovali našu civilizáciu. Sú základom našich ľudských vzťahov a podporujú cestu za šťastným životom. Preto ich budeme chrániť pre ďalšie generácie.

D – znamená presadzovanie základných princípov demokratickej spoločnosti a právneho systému, ktorý chráni práva a slobody jednotlivcov. Tieto princípy pozostávajú z niekoľkých aspektov a to slobody prejavu, náboženského vyznania, ochrany pred zneužitím moci. Sme za slobodu, ktorá ale neubližuje. Sme za spravodlivosť pre všetkých, ktorá bude presadzovaná cez demokratické inštitúcie. V demokratickom systéme je dôležité, aby mocní jednotlivci alebo inštitúcie mali obmedzené právomoci a aby existovali kontrolné mechanizmy, ktoré zabránia zneužívaniu moci na úkor slobody jednotlivca.

H – sme hnutím, otvoreným spoločenstvom ľudí, ktorí chránia tradičné a prirodzené hodnoty, prepájajú vlastné nasadenie pre dobro, profesionalitu a múdrosť pre spoločné dobro celej spoločnosti.

KDH vzniklo v roku 1990 zdola cez kresťanskodemokratické kluby a zakladali ho ľudia, ktorí trpeli za svoje hodnoty a presvedčenie počas komunistického režimu. Je tu 33 rokov a pomohlo vybojovať na Slovensku dôležité zápasy pre demokraciu. Za tie roky zažilo aj náročné obdobia a štiepenia, pri ktorých odišli z hnutia viacerí významní politici a tiež obdobie, keď nedokázalo presvedčiť dostatok voličov, že ich stále dobre a dynamicky zastúpi v politike na národnej úrovni.

Dnes môžeme zároveň vidieť nové KDH, ktoré sa stále viac otvára pre nových ľudí. Spája členov strany s profesionálmi z rôznych oblastí a tiež s lídrami a aktivistami z rôznych kresťanských spoločenstiev a združení. Dôkazom toho je aj súčasná kandidátka do predčasných parlamentných volieb, na ktorej sú veľmi kompetentní, zaujímaví a vzácni ľudia: https://kdh.sk/kandidatka/

Mohlo by vás zaujímať