Zastavme ich Slovensko!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Tlač

Tisícky ľudí pravidelne vychádzajú do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť s rozhodnutím vlády prijať hanebnú novelu trestného zákona, ktorá zníži tresty za korupciu a ekonomické trestné činy a mnohým blízkym vláde zabezpečí beztrestnosť a zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Táto inštitúcia, ktorá sa zaoberá závažnými zločinmi a korupčnými prípadmi, mala pôvodne zaniknúť 15. Januára 2024. Vďaka plným námestiam a dôraznej práci v parlamente sa tak nestalo. Naša snaha v parlamente a na námestiach však musí pokračovať ďalej. Toto sú moje slová z protestu v Baratislave. 

Milí priatelia,

Keď sme na prvej schôdzi parlamentu v Novom roku začali rokovanie o trestnom zákone, prišiel do sály premiér Robert Fico, ktorý podal ruku a poprial šťastný nový rok poslancom. Podal však ruku iba svojím koaličným poslancom. Fico vždy hovoril, že mu záleží na krajine, na bežných ľuďoch, ale záležalo mu iba na „jeho blízkych“, iba na tých, ktorých potrebuje, aby vládol.

Veľmi si prajem, aby naša krajina mala premiéra, predsedu parlamentu a aj prezidenta, ktorý si váži každého človeka. Slovensko je krajina pre všetkých ľudí, ktorí tu žijú, nielen pre “našich ľudí”. Chceme SPRAVODLIVOSŤ pre všetkých a práve preto sme dnes tu. Lebo hrozí, že nielen zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry ale aj ďalšími zmenami v trestnom zákone:

• zmenami trestných sadzieb

• prekvalifikovaním zločinov na prečiny

• a premlčaním trestných činov

sa spravodlivosť pre každého občana zmení na amnestie a ochranu pre ľudí blízkych vládnej koalícii. Za skutky minulé aj budúce.

Takéto amnestie by mali väčší dopad na našu krajinu ako Mečiarove amnestie. Fico robí to isté, čo pred viac ako 30 rokmi robili komunisti, ktorých sme poslali do minulosti práve na tomto námestí.

Slovensko v minulosti malo – väzňov svedomia – väzňov pre svoje náboženské presvedčenie – na vedľajšej koľaji boli ľudia, ktorí nešli poruke predstaviteľom režimu – ale väzňami sme boli v podstate všetci občania, ktorí sme žili za železnou oponou.

Chceme, aby sa časy „našich ľudí“ vrátili?
Ak nechceme, aby sa vrátili časy privilegovaných a ľudí druhej kategórie, musíme sa postaviť za SPRAVODLIVOSŤ A SLOBODU.
Pre všetkých. To sú pre kresťanskodemokratické hnutie kľúčové hodnoty.

Máme právo žiť v krajine, kde nebudeme akceptovať.

• KORUPCIU

• AMATERIZMUS

• NESCHOPNOSŤ

• A PREMYSLENÝ ÚNOS NAŠEJ KRAJINY

Máme právo žiť v krajine, kde farmári nebudú musieť dávať úplatky a všimné za to, že dostanú načas a jednoducho európske či štátne dotácie, aby mohli vyrobiť pre nás potraviny.

Máme právo na to, aby sa študenti pýtali svojich profesorov na vysvetlenie ich výrokov bez toho, aby ich predstavitelia vládnej väčšiny dehonestovali a vysmievali. Nie je šťastné, keď poslanci musia ísť do ulíc. Ale potrebujeme tu stáť a bojovať pre našu krajinu a to, že tu ste, prináša svoje ovocie. Za to vám ďakujem.

Protesty sa raz skončia a rovnako skončí naše úsilie spomaliť procesy prijímania škodlivých zákonov v Národnej rade. Ale toto naše spoločenstvo nech nám dá silu a chuť žiť slobodne a prejavovať to v každodennom živote.

Musíme odmietnuť korupciu, aroganciu moci a neúctu všade vo svojom okolí.

Robme to a povzbudzujme sa v tom, zdieľajme svoje frustrácie ale aj svoje úspechy. Ak nás bude veľa, veľa veci sa zmení, skôr či neskôr.

Musíme to robiť. Toto sme dlžní mladej generácii a deťom, v ktorých rukách bude raz ďalší rozvoj našej krajiny. Robme to tak ako sa nevzdali za oveľa ťažších časov naši otcovia a matky a ich úsilie nám prinieslo slobodu.

Ďakujem, že ste dnes prišli!

Mohlo by vás zaujímať